Maciej Podgórski

radca prawny

Kancelarię prawną prowadzę w Krakowie. Oferuję kompleksową i profesjonalną obsługę prawną w zakresie prawa cywilnego, prawa gospodarczego, prawa spółek, prawa administracyjnego, prawa ochrony dóbr osobistych, z uwzględnieniem prawa chińskiego.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Alibaba i inni – gdy coś pójdzie nie tak…

Maciej Podgórski25 lutego 20182 komentarze

Handel z chinamiWielu naszych Rodaków uskutecznia w sieci handel z Chinami. Kupują towary na własny użytek, a niewykluczone też, że na potrzeby działalności gospodarczej. Póki wszystko idzie gładko – nie ma problemu. A co w sytuacji gdy coś pójdzie nie tak?

Zazwyczaj robiąc transakcje przez Internet bezrefleksyjnie klikamy w okienka akceptacji terms & conditions czy privacy policy, byle tylko przejść jak najszybciej do właściwej treści i zawartości portalu internetowego – co jest zrozumiałe i dość powszechne.

Przyjrzyjmy się zatem kilku zapisom regulaminu serwisów prowadzonych przez popularny serwis Alibaba i afiliowane serwisy – jak np. Aliexpress.

Zgodnie z p. 7.2 Regulaminu Alibaba.com „w pełnym zakresie dozwolonym pzez prawo” nie ponosi żadnej odpowiedzialności za lucrum cessans czyli za utracone korzyści, czy za tzw. ujemny interes umowny, za delikty, a także za przerwy w działaniu serwisu – a nadto jej odpowiedzialność ograniczona jest kwotowo do sumy 1000 dolarów amerykańskich.

Prawem właściwym w przypadku sporu będzie prawo hongkońskie (Hong Kongu – Specjalnego Regionu Administracyjnego Chin). W pierwszej kolejności Regulamin wskazuje na polubowne rozpoznanie sporu  – w drugiej  – arbitraż przed HKIAC  – Hong Kong Arbitration Center. Twoje kliknięcie prowadzi zatem do uznania klauzuli arbitrażowej. Arbitraż przed tym organem odbywa się w języku angielskim i według tamtejszego, miejscowego prawa.

Postępowanie toczyć się może także przez…. telefon lub online.

Naruszenie powyższej procedury może się dla Ciebie wiązać z karami i odszkodowaniem na rzecz Alibaby.

Jeśli zaś chodzi o termin przedawnienia to Alibaba zastrzega go sobie jako 1 rok od zdarzenia powodującego wszczęcie sprawy (co dla czytelnika polskiego K.c., który zakazuje skracania terminów przedawnienia przez czynność prawną  – może okazać się dziwne)

Co bardzo ciekawe Regulamin przyznaje „prawo do sądu” – tzn. w toku arbitrażu strony mogą wytoczyć powództwo przed dowolnym sądem – teoretycznie polskim też. Jeśli jednak czytałeś uważnie moje wpisy – w tym Wyroki polskich sądów w Chinach, to stwierdzisz, że to dosyć wątpliwe – gdyż polsko-chińskie umowy dwustronne „nie działają” w Hong Kongu, więc nawet jeśli zapadł by wyrok to jego egzekucja w Hong Kongu byłaby raczej fikcją.

P.S. Nie jest moim celem zniechęcanie kogokolwiek do transakcji przez Alibabę – ale warto mieć świadomość… Całość regulaminu w języku angielskim znajdziesz tutaj: https://rule.alibaba.com/rule

 

 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Mikołaj Lech | Znaki Towarowe Blog Luty 25, 2018 o 10:11

Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że chiński sprzedawca zrobi wszystko aby doszło do transakcji. Tzn. mówię nie tyle o zamówieniach detalicznych przez takie serwisy jak Alibaba, ale o poważnych transakcjach na duże kwoty. Chińczyk podpisze i obieca wszystko byleby tylko poszedł przelew. Czasami to wręcz szokujące. Znam przypadek kiedy podpisał umowę na wyłączność z jedną polską firmą. Co więcej ta firma uzyskała licencję wyłączną na używanie zarejestrowanego wzoru wspólnotowego ich urządzenia. I co? I nic, producent nie widzi przeszkód aby sprzedawać tak jak wcześniej swój produkt każdemu, który się do niego zwróci. I nie jest to odosobniony przypadek.

Odpowiedz

Maciej Podgórski Luty 25, 2018 o 12:35

Dziękuję. Na pewno coś napiszę wkrótce o znakach towarowych w kontekście Chin bo to temat-rzeka.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Podgórski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Maciej Podgórski z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@podgorski-radca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: