Maciej Podgórski

radca prawny

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed vehicula mi sit amet tellus feugiat; a tempor ligula cursus. Phasellus euismod arcu id finibus aliquam!
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Dobra umowa z partnerem z Chin – 3 proste powody

Maciej Podgórski23 stycznia 2018Komentarze (0)

Chyba tak już jest, że umowy są na ogół pisane, gdy relacje między umawiającymi się stronami nie są najlepsze.

Istnieją co najmniej trzy powody, dla których posiadanie umowy z kontrahentem – a zwłaszcza kontrahentem z Chin – ma sens, nawet jeśli Twoje relacje z nim wydają się idealne.

1. Jasność.

Jeśli zapytasz swojego chińskiego dostawcę, czy może dostarczyć Ci dany towar powiedzmy w ciągu 30 dni, za każdym razem powie „tak”. W kulturze chińskiej odmowa lub zaprzeczenie są źle widziane – i Chińczycy unikają tego jak ognia lub będą potwierdzać Twoją wersję….Ale jeśli napiszesz w umowie, że produkt musi być dostarczony w ciągu 30 dni i że za każdy dzień opóźnienia, chińska firma musi zapłacić karę umowną o równowartości 10% wartości zamówienia, jest duża szansa, że Twój chiński partner będzie z Tobą szczery i zapewne tak zmodyfikuje zapisy że te 30 dni będzie jednak niemożliwe….

2. Dokładność.

Posiadanie dobrze napisanej umowy, która jest co najmniej potencjalnie wykonalna, oznacza, że chińska firma wie dokładnie, co musi zrobić, aby ją należycie wykonać. Firma z Chin może mieć np. 10 takich kontrahentów jak Ty – i jest niemal pewne, że te firmy, które mają z nią podpisane dobre umowy zostaną w pierwszej kolejności należycie obsłużone.

3. Egzekwowalność.

W pewnym momencie może się okazać że jednak Twój chiński partner to nie był „strzał w 10” i nieunikniony jest spór sądowy w Chinach albo w arbitrażu – w takim wypadku dobrze napisana umowa to być albo nie być.

Jeśli nie wierzysz, że Chiny dobrze sobie radzą z umowami, to zwróć uwagę, że Bank Światowy uplasował Chiny na wysokim 5. miejscu wśród 183 krajów (pozycja Polski to 55.) pod względem egzekwowania umów

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: